F.A.Q.

Chcesz wiedzieć więcej?

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to dziedzina zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną przy użyciu zjawiska fotowoltaicznego, potocznie to produkcja energii elektrycznej ze słońca.

Jakie określenia charakteryzują zasoby energii słonecznej?

Usłonecznienie: to liczba godzin słonecznych w ciągu roku (średnia ilość godzin słonecznych w Polsce waha się w granicach od 1400 do ponad 1600 godzin w ciągu roku )

Nasłonecznienie: to suma natężenia promieniowania słonecznego w danym czasie i na danej powierzchni, wyrażane w przypadku instalacji fotowoltaicznych najczęściej w kWh/m².

Natężenie promieniowania słonecznego: to chwilowa moc promieniowania słonecznego padającego w ciągu jednej sekundy na powierzchnię jednego m². W bezchmurny, słoneczny dzień wartość ta może osiągnąć 1000 W/m2. Ilość energii, możliwa do wyprodukowania przez instalację fotowoltaiczną zależy przede wszystkim od natężenia promieniowania słonecznego.

Jakie są najważniejsze parametry dla instalacji fotowoltaicznej?

Najważniejszym parametrem określającym wielkość instalacji jest jego moc, która podawana jest najczęściej w kilowatach peak (kWp – maksymalna moc szczytowa). Ilość wyprodukowanej energii przez instalację fotowoltaiczną podajemy najczęściej w kilowatogodzinach (kWh).

Czy w Polsce są odpowiednie warunki dla fotowoltaiki?

Tak. Warunki nasłonecznienia w Polsce są prawie identyczne jak w Niemczech , gdzie zainstalowanych jest ponad 40 GW instalacji fotowoltaicznych.

Czy położenie geograficzne terenu pod instalację fotowoltaiczną ma znaczenie?

Poziom nasłonecznienia w całej Polsce jest bardzo podobny. Położenie geograficzne ma więc minimalne znaczenie dla sprawności instalacji fotowoltaicznej.

Czym różnią się kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?

Kolektory słoneczne służą do wytwarzania energii cieplnej ze słońca, panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną ze słońca.

Czy fotowoltaikę można wykorzystać do ogrzewania wody?

Tak. Jest to zarazem najprostszy i najtańszy sposób wykorzystania fotowoltaiki bez przetwornicy na napięcie sieciowe. Instalacja jest bezpośrednio połączona z grzałką na napięcie stałe w zasobniku na wodę.

Ile energii elektrycznej zużywa czteroosobowa rodzina?

Średnie zużycie energii elektrycznej przez czteroosobową rodzinę bez kosztów ogrzewania waha się w granicach 1700 – 3500 kWh na rok.

Gdzie można zbudować instalację fotowoltaiczną?

Praktycznie wszędzie, gdzie jest nasłonecznione miejsce. Może to być dach budynku jak i niezacieniona działka.

Jaką powierzchnię zajmuje instalacja fotowoltaiczna na dachu pochyłym?

1 kWp instalacji na dachu pochyłym zajmuje ok. 7 m2.

Jaką powierzchnię zajmuje wolnostojąca instalacja fotowoltaiczna?

Ze względu na konieczność zachowania odstępów między rzędami paneli ustawionych pod kątem ( zacienienie ) na 1 kWp instalacji potrzeba około 15 m2 powierzchni.

Czy instalacja działa także w dni pochmurne?

Tak, instalacja pracuje także w pochmurne dni ponieważ używa pełnego spektrum promieniowania słonecznego. Instalacja produkuje energię w pochmurne dni dzięki promieniowaniu rozproszonemu.

Ile energii może wyprodukować moja instalacja fotowoltaiczna w ciągu roku?

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp może wyprodukować ok. 950 kWh w ciągu roku. Przy większej instalacji mnożymy wielkość instalacji x 950 kWh. Dokładną ilość produkowanej energii przy określonej wielkości instalacji wyliczamy na podstawie programu symulującego pracę instalacji na podstawie którego przygotowujemy szczegółową ofertę wraz z wyliczeniem opłacalności jak i efektywności instalacji.

Czy instalacja fotowoltaiczna działa także zimą?

Tak. Instalacja działa nawet zimą. Sprawność instalacji może być nawet wyższa w słonecznym, mroźnym miesiącu niż latem ze względu na brak strat związanych z nagrzewaniem się paneli.

Czy opłaca się inwestycja w fotowoltaikę?
Tak. Fotowoltaika to niezależność od rosnących cen energii. Fotowoltaika to także możliwość pokrycia własnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dogodne warunki sprzedaży energii do sieci umożliwią po wejściu przyjaznej dla prosumenta ustawy o OZE także czerpanie dodatkowych zysków.

Czy opłaca się stosować systemy nadążne za słońcem tzw. trackery?

Systemy nadążne za słońcem używane były często, gdy koszt instalacji fotowoltaicznych, a głównie paneli był wielokrotnie wyższy niż obecnie. Rzeczywiście użycie trackerów zwiększa ilość produkowanej energii szczególnie w godzinach rannych i popołudniowych, jednakże obecnie sens ich użycia ma miejsce wszędzie tam, gdzie zależy nam na maksymalnej sprawności instalacji przy jej minimalnej wielkości. Instalacje z systemami nadążnymi jednoosiowymi są także opłacalne w dużych instalacjach, które produkują do 20% energii więcej przy niskich kosztach dodatkowych. Dodatkowy koszt systemu nadążnego spłacany jest tak naprawdę z dodatkowej energii, którą wytwarza instalacja fotowoltaiczna.

Co to jest BIPV?
BIPV czyli building integrated photovoltaic to fotowoltaika zintegrowana z budownictwem. BIPV to specjalne konstrukcje, które mogą zastępować typowe przeszklenia, mogą pełnić funkcję dachu, zacienienia lub fasady.

Co oznacza Watt peak (Wp)?

Dosłownie Wat peak znaczy szczyt mocy = maksimum mocy. Słowo to oznacza maksymalną moc jaką moduł fotowoltaiczny jest w stanie osiągnąć w określonych warunkach laboratoryjnych.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania?

Napisz do nas lub zadzwoń, służymy Ci naszym czasem i wiedzą.

Kontakt